Kokeiluviikolla ratkotaan haasteita kokeilukulttuurin keinoin

Valtakunnallinen kokeiluviikko

Tapahtuman tiedot

Aloituspäivämäärä
Päättymispäivä
Tapahtuma kaupunki
Kansallinen tapahtuma/Päätöstilaisuus Helsingissä
Tapahtuman järjestäjä
VM, VNK, Kuntaliitto

Valtakunnallista kokeiluviikkoa vietetään 6.-13.10.2017. Kokeiluviikon järjestäjät valtiovarainministeriö, valtioneuvoston kanslia ja Kuntaliitto haluavat rohkaista kaikkia organisaatioita kehittämään toimintatapojaan kokeillen viikon ajan.

Alueellisia kokeiluja viedään eteenpäin työpajoissa

Kokeiluviikon järjestäjät etsivät aiemmin syyskuussa alueellisia haasteita. Haasteiden tuli liittyä paikallisen yhteistyön kehittämiseen, uusien toimintamallien käyttöönottoon sekä uudenlaisen työn tekemiseen. Mukaan valittuja haasteita lähdetään ratkomaan kokeiluviikolla järjestettävissä työpajoissa.

Esimerkiksi Varsinais-Suomen liiton haasteessa halutaan avoin data osaksi aluekehittämistä. Pyhätunturin kyläyhdistyksessä kehitetään koululaisille ja alueen yrittäjille suunnattua pop-up yrityskasvatuskokeilua. Joensuussa puolestaan kehitetään maakuntauudistusta silmälläpitäen asiakaslähtöistä toimintamallia työllisyys- ja hyvinvointipalveluille.

Kokeiluviikko huipentuu päätöstilaisuuteen

Kokeiluviikon päätöstilaisuus pidetään Helsingissä 13. lokakuuta. Tilaisuudessa esitellään kokeiluviikon aikana käynnistyneitä kokeiluita. Lisäksi päätöstilaisuudessa kuullaan puheenvuoroja kokeilukehittämisestä ja siitä, miten kokeiluja voi hyödyntää toimintamallien kehittämisessä. Tutustu tilaisuuden ohjelmaluonnokseen ja ilmoittaudu kokeiluviikon päätöstilaisuuteen. Tilaisuuden tarkempi ohjelma julkaistaan myöhemmin syyskuussa.

Lisätietoja:

Digikuntakokeilu, projektikoordinaattori Maria Vuorensola, maria.vuorensola@vm.fi
Digikuntakokeilu, ylitarkastaja Suvi Savolainen, suvi.savolainen@vm.fi
Työ 2.0, kehittämispäällikkö, Virpi Einola-Pekkinen, virpi.einola-pekkinen@vm.fi

Kokeileva Suomi, projektipäällikkö Ira Alanko, ira.alanko@vnk.fi
Kokeileva Suomi, erityisasiantuntija Johanna Kotipelto, johanna.kotipelto@vnk.fi

Uskalla Kokeilla -ohjelma, innovaatio-asiantuntija Tuula Jäppinen, tuula.jappinen@kuntaliitto.fi
Uskalla kokeilla -ohjelma, erityisasiantuntija Jaana Halonen jaana.halonen@kuntaliitto.fi

D9 Digitalisaation tuki, Kokeilukehittämisen asiantuntija Anni Leppänen, Valtiokonttori
anni.leppanen@valtiokonttori.fi

Kuntaliitto terms