Kuntaliitolla ei tässä vaiheessa ole lausuttavaa, joskin yleisesti luonnonarvomarkkinoiden kehittäminen on myönteinen ja mahdollisesti myös kunnille uusia mahdollisuuksia tuova toimi.
Kuntaliitto on kuitenkin tietoinen ennallistamisasetukseen ja -suunnitelmaan liittyvästä, ainoastaan valtioneuvoston sisällä tehtävästä lakivalmistelusta YM022:00/2025. Kuntaliitto toteaa, että säädösvalmistelussa tulisi tehdä yhteistyötä sidosryhmien kanssa ja kutsua sidosryhmiä pikimmiten osallistumaan valmisteluun.
SUOMEN KUNTALIITTO
Pirjo Sirén johtaja, yhdyskunta ja ympäristöyksikkö
Päivi Paavilainen ympäristöpäällikkö
Kuntaliiton asiantuntijat, jotka voivat kertoa lisää
Onneksi on kunnat -lähetyksissä käsitellään väestönmurrosta
Onneksi on kunnat! -livelähetykset pureutuvat keväällä 2026 väestönmurroksen teemoihin. Haluatko ymmärtää, miten Suomen kunnat voivat menestyä murroksen keskellä – ja miksi yhteistyö yli puoluerajojen on tärkeämpää kuin koskaan?