Aamu- ja iltapäivätoiminta

Sininen maaliroiske oikea ylänurkka

Aamu- ja iltapäivätoiminnan maksut ovat muuttumassa vuoden 2026 alussa.Päivitämme uudet kuukausimaksut sivulle, kun lakimuutos on hyväksytty.

Lähes kaikissa kunnissa (291) järjestetään koululaisille perusopetuslain mukaista aamu- ja iltapäivätoimintaa. Toimintaan osallistui vuonna 2025 noin 55 000 lasta. 

Perusopetuslain mukainen aamu- ja iltapäivätoiminta on tarkoitettu ensimmäisen ja toisen vuosiluokan oppilaille sekä muiden vuosiluokkien 20 c ja 20 i §:ssä tarkoitetuille oppilaille. Kunnat päättävät toiminnan järjestämisestä ja sen laajuudesta. Toimintaan osallistuminen on lapselle vapaaehtoista. 

Vuonna 2024 aamu- ja iltapäivätoiminnan käyttökulut olivat n. 168 miljoonaa euroa. Kunta on oikeutettu valtionosuuteen järjestäessään aamu- ja iltapäivätoimintaa perusopetuslain mukaisesti. Rahoitusperiaatteet on määritelty opetus- ja kulttuuritoimen rahoituslaissa (1705/2009). Valtionosuutta ei ole mahdollista saada, mikäli toimintaa tarjotaan oppilaalle vähemmän kuin laissa määritellyt tuntimäärät.  

Esiopetuksessa olevat oppilaat eivät kuulu aamu- ja iltapäivätoiminnan piiriin. 

Aamu- ja iltapäivätoiminnassa noudatetaan Opetushallituksen päättämiä aamu- ja iltapäivätoiminnan perusteita (v. 2011) ja kunnan sen pohjalta laatimaa toimintasuunnitelmaa.

Kuntien järjestämisen tavat ja toiminnan laajuus vaihtelevat

Kunta voi järjestää aamu- ja iltapäivätoimintaa itse, yhdessä muiden kuntien kanssa tai se voi hankkia palvelut esimerkiksi eri järjestöiltä tai yhteisöiltä. Kunta voi myös hankkia palvelut antamalla tähän tarkoitukseen avustusta palvelujen tuottajalle. Kunnilla ei ole velvollisuutta järjestää toimintaa. 

Jos kunta järjestää aamu- ja iltapäivätoimintaa, sitä on tarjottava joko 570 tuntia (keskimäärin noin kolme tuntia päivässä) tai 760 tuntia (keskimäärin noin neljä tuntia päivässä) koulun työvuoden aikana kullekin toimintaan osallistuvalle lapselle. Toimintaa voidaan järjestää arkipäivisin pääsääntöisesti kello 7.00 - 17.00 välisenä aikana. Toimintaan osallistuvalle lapselle on tarjottava välipala.

Aamu- ja iltapäivätoimintaan järjestettäessä tulee ottaa huomioon, että koulumatkaetuuteen oikeutetuilla lapsilla olisi mahdollisuus käyttää etuutta osallistuessaan aamu- ja iltapäivätoimintaan.

Aamu- ja iltapäivätoimintaan haetaan

Aamu- ja iltapäivätoimintaan haetaan kunnan päättämällä tavalla. Kunta ilmoittaa myös toiminnan järjestämispaikoista ja aikatauluista. Otettaessa lapsia aamu- ja iltapäivätoimintaan heihin on sovellettava yhdenvertaisia valintaperusteita.

Aamu- ja iltapäivätoiminta on maksullista

Kunta päättää aamu- ja iltapäivätoiminnasta perittävien kuukausimaksujen määrästä. Maksu saa olla 570 tunnin osalta enintään 120 euroa ja 760 tunnin osalta enintään 160 euroa. (Aamu- ja iltapäivätoiminnan maksut ovat muuttumassa vuoden 2026 alusta lähtien. Päivitämme uudet kuukausimaksut sivulle, kun lakimuutos on hyväksytty.)

Maksu on jätettävä perimättä tai sitä on alennettava, jos huoltajan elatusvelvollisuus, toimeentuloedellytykset tai huollolliset näkökohdat huomioon ottaen siihen on syytä. Toimintaa järjestettäessä on kuntien tarpeen tiedottaa tästä mahdollisuudesta.  

Kunta voi järjestää aamu- ja iltapäivätoimintaa laajemminkin kuin laissa määritellyt tuntimäärät. Ylimenevistä tunneista voidaan periä maksu erikseen eikä maksun suuruudesta ole säädetty laissa. Kunnalle ei myönnetä säädettyä laajemmasta toiminnasta valtionosuutta. 

Kunta voi myös järjestää muuta virikkeellistä toimintaa lapsille. 

Henkilöstö

Aamu- ja iltapäivätoiminnan ohjaajien kelpoisuusvaatimuksista säädetään opetustoimen henkilöstön kelpoisuusvaatimuksista annetussa asetuksessa (968/1998). Aamu- ja iltapäivätoiminnassa työskentelevien rikostausta selvitetään.

Vammaisten lasten aamu- ja iltapäivätoiminnan järjestäminen kunnan ja hyvinvointialueen yhdyspintayhteistyönä

Kuntaliitto ja Hyvinvointialueyhtiö Oy ovat laatineet muistion (1.6.2023) vammaisten lasten aamu- ja iltapäivätoiminnan järjestämisestä kunnan ja hyvinvointialueen yhdyspintayhteistyönä. Muistio sisältää tietoa kunnan perusopetuslain mukaisesta aamu- ja iltapäivätoiminnasta sekä hyvinvointialueen järjestämisvastuulle kuuluvasta vammaislainsäädännön mukaisesta hoidosta ja huolenpidosta.

 

Lainsäädäntöä

Perusopetuslaki (628/1998)

Asetus opetustoimen henkilöstön kelpoisuusvaatimuksista (986/1998)

Laki lasten kanssa työskentelevien rikostaustan selvittämisestä (504/2002) 

Perusopetuksen aamu- ja iltapäivätoiminnan perusteet 2011

Avaa kaikki

Perusopetuslain mukaisen aamu- ja iltapäivätoiminnan prosessikuvaus

Kunnat kysyvät aamu- ja iltapäivätoiminnan järjestämisen käytänteistä – kysymykset ovat monisyisiä ja edellyttävät prosessien tarkastelua.

Kuntaliitto on koonnut prosessikuvauksen kuntien järjestämän perusopetuslain mukaisesta aamu- ja iltapäivätoiminnasta. Kuvaus sisältää myös huomioita kuntien ja hyvinvointialueiden keskeisistä yhdyspinnoista. 

Kuntaliiton asiantuntijat, jotka voivat kertoa lisää

Löydä lisää sisältöä samoista teemoista

Muutoksenhakuohjemallit varhaiskasvatuksen, opetuksen ja koulutuksen toimialalla

Erikoislainsäädäntöön sisältyvät muutoksenhakusäännökset syrjäyttävät kuntalaissa säädetyn muutoksenhaun. Lue lisää