Kuntaliiton valtuuskunta

Kuntaliiton ylin päättävä toimielin on vuodesta 2018 alkaen valtuuskunta (aikaisemmin nimeltään valtuusto). Valtuuskunta mm. valitsee hallituksen sekä hyväksyy liiton talousarvion ja tilinpäätöksen. Kuntien edustajista koostuvassa liiton valtuuskunnassa on 76 jäsentä.

Kuntaliiton valtuuskunta valitaan joka neljäs vuosi jäsenäänestyksellä.  Kuntaliiton valtuuskunnan vaali pidetään seuraavan kerran vuoden 2021 lopulla.

Kuntaliiton valtuuskunnan kokoonpano 2018-2021

Markku Pakkanen (Kesk.), puheenjohtaja
Kim Berg (SDP), I varapuheenjohtaja
Markku Markkula (Kok.), II varapuheenjohtaja

Helsingin vaalipiiri

Varsinaiset jäsenet

Kaleva Atte, Kok.
Niskanen Dani-Joakim, Kok.
Saxberg Mirita, Kok.
Jalovaara Ville, SDP
Kivekäs Otso, Vihr.
Diarra Fatim, Vihr.
Harjanne Atte, Vihr.
Malin Petra, Vas.
Borgarsdóttir Sandelin Silja, RKP

Varajäsenet sijaantulojärjestyksessä




Heinäluoma Eveliina, SDP
Vanhanen Reetta, Vihr.
Ohisalo Maria, Vihr.
Yanar Ozan, Vihr.
Arhinmäki Paavo, Vas.
Rantala Marcus, RKP

Uudenmaan vaalipiiri

Varsinaiset jäsenet     

Laiho Mia, Kok.
Markkula Markku, Kok.
Patinen Jussi, Kok.
Vestman Heikki, Kok.
Kiljunen Kimmo, SDP
Pahlman Irma, SDP
Sistonen Markku, SDP
Havula Tapio, Kesk.
Lintula Tiia, Vihr.
Nieminen Eeva-Liisa, Vihr.
Liimatainen Tiina, Vas.
Andersson Otto, RKP

Varajäsenet sijaantulojärjestyksessä

Lehmuskallio Paula, Kok.
Koroma-Hintikka Maria, Kok.
Laakso Mikko, Kok.
Uski Nina, Kok.
Korpi Marianne, SDP
Kähärä Sirkka-Liisa, SDP
Lindberg Arto , SDP
Metsäkivi Sari, Kesk.
Pispala Leni, Vihr.
Hava Eeva, Vihr.
Lohikoski Pia, Vas.
Walls Anders, RKP

Varsinais-Suomen vaalipiiri

Varsinaiset jäsenet

Forsblom Toni, Kok.
Mikkola Mari,Kok.
Pokki Pertti, SDP
Ruottu Annina, Kesk.
Heino Sini, Vihr.
Rand Jorma, Vas.

Varajäsenet sijaantulojärjestyksessä

Ruohonen Sini, Kok.
Mäki-Punto-Ristanen Tarja, Kok.
Koivusalo Mari-Eliina, SDP
Santalahti Samuli, Kesk.
Saario Mari, Vihr.
Yrttiaho Johannes, Vas.

Satakunnan vaalipiiri

Varsinaiset jäsenet

Marttinen Matias, Kok.
Jokinen-Anttila Leena, SDP
Jalonen Vesa, Kesk.
Rantanen Jani, PS

Varajäsenet sijaantulojärjestyksessä

Kähkönen Kari, Kok.
Viitala Juha, SDP
Vuorela Sari, Kesk.
Huru Petri, PS

Ahvenanmaan maakunnan vaalipiiri

Varsinaiset jäsenet

Eriksson Tage, Ahvenanmaa

Varajäsenet sijaantulojärjestyksessä

Karlsson Bo-Yngve, Ahvenanmaa

Hämeen vaalipiiri

Varsinaiset jäsenet

Vahter Merja, Kok.
Bitter Riku, Kok.
Nahkuri Miia, SDP
Lehtimäki Kirsi-Maarit, SDP
Häggman Johanna, Kesk.
Ronkainen Jari, PS
Falk Sonja, KD

Varajäsenet sijaantulojärjestyksessä

Ahtiainen Marko, Kok.
Räsänen Antti, Kok.
Laatikainen Anne, SDP
Hyytiä Kari, SDP
Talja Martti, Kesk.
Heino Marko, PS
Portin Ismo, KD

Pirkanmaan vaalipiiri

Varsinaiset jäsenet

Parhankangas Kirsi, Kok.
Andersson Jari, Kok.
Jokinen Jenni, SDP
Ala-Herttuala Marika, SDP
Sarvijärvi Minna, Kesk.
Suoniemi Susanna, Vihr.

Varajäsenet sijaantulojärjestyksessä

Kostiainen Leena, Kok.
Taina Anneli, Kok.
Järvinen Pekka, SDP
Lounasranta Marko, SDP
Hakanen Pertti, Kesk.
Joronen Hanni, Vihr.

Kaakkois-Suomen vaalipiiri

Varsinaiset jäsenet

Leppänen Jouko, Kok.
Harjumaaskola Jarkko, SDP
Taavitsainen Satu, SDP
Pakkanen Markku, Kesk.
Tynkkynen Jonne, Kesk.
Lehto Raul, PS

Varajäsenet sijaantulojärjestyksessä

Grönlund Joonas, Kok.
Malm Niina, SDP

Vuorinen Jukka, Kesk.
Hänninen Jaakko, Kesk.
Aksels Tuulikki, PS

Savo-Karjalan vaalipiiri

Varsinaiset jäsenet

Törmälä Anssi, Kok.
Lahtela Esa, SDP
Suhonen Timo, SDP
Musikka Sinikka, Kesk.
Savolainen Leila , Kesk.

Varajäsenet sijaantulojärjestyksessä

Kastari Tuija, Kok. 
Sokka Irja, SDP
Nyyssönen Leena, SDP
Reijonen Eero, Kesk.

Vaasan vaalipiiri

Varsinaiset jäsenet

Koski Susanna, Kok.
Berg Kim, SDP
Lehtimäki Esko, Kesk.
Ojaniemi Kati, Kesk.
Frantz Hans, RKP
Nummensalo Kati, KD

Varajäsenet sijaantulojärjestyksessä

Heinonen Kimmo, Kok.
Isotalus Tiina, SDP
Herlevi Reino, Kesk.

Lithén Carola, RKP
Rantanen Kimmo, KD

Keski-Suomen vaalipiiri

Varsinaiset jäsenet

Selin Jaakko, Kok.
Puro Markku, SDP
Honkonen Petri, Kesk.
Kuorelahti-Juntunen Pulmu, Vihr.

Varajäsenet sijaantulojärjestyksessä

Timperi Kati-Erika , Kok.
Kalmari Leena, SDP
Lindell Leila , Kesk.
Tapiainen Tommi, Vihr.

Oulun vaalipiiri

Varsinaiset jäsenet

Heikkinen Janne, Kok.
Hietala Heli, SDP
Vehkaperä Mirja, Kesk.
Mulari Keijo, Kesk.
Mattila Hanna-Leena, Kesk.
Paasimaa Veli, Vas.
Moilanen Ahti, PS

Varajäsenet sijaantulojärjestyksessä

Heinonen Niilo, Kok.
Laine Sanna, SDP
Karjalainen Esa, Kesk.
Niinikoski Eija-Riitta, Kesk.
Leiviskä Matti, Kesk.
Räisänen Aki, Vas.
Aavakare Eila, PerS

Lapin vaalipiiri

Varsinaiset jäsenet

Salmijärvi Petteri, Kesk.
Ponkala Markku, Kesk.
Keränen Pertti, Vas.

Varajäsenet sijaantulojärjestyksessä

 - 
 -
Ahlakorpi Anni, Vas.
 

Valtuuskunta kokoontuu vuonna 2021 kevätkokoukseen 20.5.2021 ja syyskokoukseen 2.-3.12.2021. 
Valtuuskunta kokoontuu vuonna 2022 järjestäytymiskokoukseen 17.2.2022, kevätkokoukseen 19.-20.5.2022 ja syyskokoukseen 1.-2.12.2022.

Valtuuskunnan kokouskielet ovat suomi ja ruotsi. Kokousasiakirjat laaditaan suomeksi ja ruotsiksi. Valtuuskunnan pöytäkirjat sekä viimeisin esityslista julkaistaan verkkosivuilla. Pöytäkirja julkaistaan vasta sitten kun se on allekirjoitettu ja tarkastettu. 

Nina Eriksson

Nina Eriksson

Hallintoasiantuntija
Talous ja hallinto
+358 9 771 2220, +358 50 569 5301
Vastuualueet
  • Kuntaliiton hallitus ja valtuuskunta
  • Kuntaliiton hallituksen työvaliokunta
  • Kuntaliitto Holding Oy:n hallitus