Kuntaliiton valtuuskunta

Kuntaliiton ylin päättävä toimielin on vuodesta 2018 alkaen valtuuskunta (aikaisemmin nimeltään valtuusto). Valtuuskunta mm. valitsee hallituksen sekä hyväksyy liiton talousarvion ja tilinpäätöksen. Kuntien edustajista koostuvassa liiton valtuuskunnassa on 76 jäsentä.

Kuntaliiton valtuuskunta valitaan joka neljäs vuosi jäsenäänestyksellä.  Kuntaliiton valtuuskunnan vaali pidettiin vuoden 2017 lopulla.

Kuntaliiton valtuuskunnan kokoonpano 2018-2021

Markku Pakkanen (Kesk.), puheenjohtaja
Kim Berg (SDP), I varapuheenjohtaja
Markku Markkula (Kok.), II varapuheenjohtaja

Varsinaiset jäsenet     Helsingin vaalipiiri

Asko-Seljavaara Sirpa, Kok.
Kaleva Atte, Kok.
Urho Ulla-Marja, Kok.
Jalovaara Ville, SDP
Kivekäs Otso, Vihr.
Diarra Fatim, Vihr.
Harjanne Atte, Vihr.
Malin Petra, Vas.
Borgarsdóttir Sandelin Silja, RKP

Varajäsenet sijaantulojärjestyksessä

Saxberg Mirita, Kok.
Niskanen Dani-Joakim, Kok.
Apter Ted, Kok.
Heinäluoma Eveliina, SDP
Vanhanen Reetta, Vihr.
Vesikansa Sanna, Vihr.
Ohisalo Maria, Vihr.
Arhinmäki Paavo, Vas.
Rantala Marcus, RKP

Uudenmaan vaalipiiri

Varsinaiset jäsenet     

Markkula Markku, Kok.
Perttu Helinä, Kok.
Vestman Heikki, Kok.
Patinen Jussi , Kok.
Kiljunen Kimmo, SDP
Pahlman Irma, SDP
Sistonen Markku, SDP
Havula Tapio, Kesk.
Aura Anssi, Vihr.
Salli Päivi, Vihr.
Liimatainen Tiina, Vas.
Andersson Otto, RKP

Varajäsenet sijaantulojärjestyksessä

Laiho Mia, Kok.
Lehmuskallio Paula, Kok.
Tamminen Sami, Kok.
Koroma-Hintikka Maria, Kok.
Korpi Marianne, SDP
Kähärä Sirkka-Liisa, SDP
Lindberg Arto , SDP
Metsäkivi Sari, Kesk.
Lintula Tiia, Vihr.
Nieminen Eeva-Liisa, Vihr.
Lehto Timo, Vas.
Walls Anders, RKP

Varsinais-Suomen vaalipiiri

Varsinaiset jäsenet

Kattelus Lauri, Kok.
Mikkola Mari,Kok.
Pokki Pertti, SDP
Ruottu Annina, Kesk.
Sarlund Katri, Vihr.
Rinne Pirjo, Vas.

Varajäsenet sijaantulojärjestyksessä

Forsblom Toni, Kok.
Ruohonen Sini, Kok.
Koivusalo Mari-Eliina, SDP
Santalahti Samuli, Kesk.
Lindberg Marko, Vihr.
Rand Jorma, Vas.

Satakunnan vaalipiiri

Varsinaiset jäsenet

Laitinen-Pesola Jaana, Kok.
Jokinen-Anttila Leena, SDP
Jalonen Vesa, Kesk.
Saarinen Pauli, PerusS

Varajäsenet sijaantulojärjestyksessä

Marttinen Matias, Kok.
Viitala Juha, SDP
Vuorela Sari, Kesk.
Rantanen Jani, PerusS

Ahvenanmaan maakunnan vaalipiiri

Varsinaiset jäsenet

Eriksson Tage, Ahvenanmaa

Varajäsenet sijaantulojärjestyksessä

Karlsson Bo-Yngve, Ahvenanmaa

Hämeen vaalipiiri

Varsinaiset jäsenet

Vahter Merja, Kok.
Bitter Riku, Kok.
Nahkuri Miia, SDP
Lehtimäki Kirsi-Maarit, SDP
Häggman Johanna, Kesk.
Ronkainen Jari, PerusS
Falk Sonja, KD

Varajäsenet sijaantulojärjestyksessä

Lähteenkorva Jaana, Kok.
Karjalainen Riitta, Kok.
Laatikainen Anne, SDP
Hyytiä Kari, SDP
Talja Martti,     Kesk.
Nieminen Mira, PerusS
Portin Ismo, KD

Pirkanmaan vaalipiiri

Varsinaiset jäsenet

Parhankangas Kirsi, Kok.
Andersson Jari, Kok.
Jokinen Jenni, SDP
Ala-Herttuala Marika, SDP
Kuisma Juha, Kesk.
Koto Sonja, Vihr.

Varajäsenet sijaantulojärjestyksessä

Kostiainen Leena, Kok.
Taina Anneli, Kok.
Järvinen Pekka, SDP
Lounasranta Marko, SDP
Sarvijärvi Minna, Kesk.
Friman Väinö, Vihr.

Kaakkois-Suomen vaalipiiri

Varsinaiset jäsenet

Kirjavainen Marika, Kok.
Salmisaari Timo, SDP
Taavitsainen Satu, SDP
Pakkanen Markku, Kesk.
Kuikka Seija, Kesk.
Lehto Raul, PerusS

Varajäsenet sijaantulojärjestyksessä

Leppänen Jouko, Kok.
Lumitsalo Miika, SDP
Harjumaaskola Jarkko, SDP
Helminen Kristiina, Kesk.
Tynkkynen Jonne, Kesk.
Aksels Tuulikki, PerusS

Savo-Karjalan vaalipiiri

Varsinaiset jäsenet

Berg-Väänänen Nelli, Kok.
Suhonen Timo, SDP
Ojalammi Mari, SDP
Markkanen Sallamaarit, Kesk.
Saastamoinen Kari, Kesk 

Varajäsenet sijaantulojärjestyksessä

Törmälä Anssi, Kok.
Lahtela Esa,     SDP
Sokka Irja, SDP
Musikka Sinikka, Kesk.
Savolainen Leila , Kesk.

Vaasan vaalipiiri

Varsinaiset jäsenet

Koski Susanna, Kok.
Berg Kim, SDP
Lehtimäki Esko, Kesk.
Kerola Mari, Kesk.
Stenman Ulf, RKP
Nummensalo Kati, KD

Varajäsenet sijaantulojärjestyksessä

Heinonen Kimmo, Kok.
Isotalus Tiina, SDP
Rintamäki Merja, Kesk.
Ojaniemi Kati, Kesk.
Björklund Mikaela, RKP
Rantanen Kimmo, KD

Keski-Suomen vaalipiiri

Varsinaiset jäsenet

Selin Jaakko, Kok.
Puro Markku, SDP
Honkonen Petri, Kesk.
Mäkinen Tuija, Vihr.

Varajäsenet sijaantulojärjestyksessä

Timperi Kati-Erika , Kok.
Kalmari Leena, SDP
Lindell Leila , Kesk.
Kuorelahti-Juntunen Pulmu, Vihr.

Oulun vaalipiiri

Varsinaiset jäsenet

Heikkinen Janne, Kok.
Hietala Heli,     SDP
Vehkaperä Mirja, Kesk.
Mulari Keijo, Kesk.
Hänninen Tuomo, Kesk.
Paasimaa Veli, Vas.
Moilanen Ahti, PerusS

Varajäsenet sijaantulojärjestyksessä

Heinonen Niilo, Kok.
Laine Sanna, SDP
Mattila Hanna-Leena, Kesk.
Karjalainen Esa, Kesk.
Uusitalo Anna-Kaarina, Kesk.
Räisänen Aki    , Vas.
Aavakare Eila, PerusS

Lapin vaalipiiri

Varsinaiset jäsenet

Salmijärvi Petteri, Kesk.
Ponkala Markku, Kesk.
Keränen Pertti, Vas.

Varajäsenet sijaantulojärjestyksessä

 - 
 -
Ahlakorpi Anni, Vas.
 

Valtuuskunta kokoontuu vuonna 2020 kevätkokoukseen 25.6.2020 ja syyskokoukseen 26.-27.11.2020.

Valtuuskunnan kokouskielet ovat suomi ja ruotsi. Kokousasiakirjat laaditaan suomeksi ja ruotsiksi. Valtuuskunnan pöytäkirjat sekä viimeisin esityslista julkaistaan verkkosivuilla. Pöytäkirja julkaistaan vasta sitten kun se on allekirjoitettu ja tarkastettu. 

Riitta Myllymäki

Etunimi
Riitta
Sukunimi
Myllymäki
johtava lakimies

Yhteystiedot
Puhelinnumero
+358 9 771 2463
Kännykkä
+358 50 349 5460
Vastuualueet
  • kuntalaki
  • kunnallinen päätöksenteko
  • muutoksenhakuprosessi
  • kuntayhtymät ja muu kuntien yhteistoiminta
  • kuntaliitokset
  • julkisuus ja tietosuoja
  • vaalit
Organisaatio
Suomen Kuntaliitto ry
Yksikkö
Lakiasiat
Kuntaliiton lakimiehet; Lakiyksikön hallintolakimiehet
Nina Eriksson

Etunimi
Nina
Sukunimi
Eriksson
Hallintoasiantuntija

Yhteystiedot
Puhelinnumero
+358 9 771 2220
Kännykkä
+358 50 569 5301
Vastuualueet
  • Kuntaliiton hallitus ja valtuuskunta
  • Kuntaliitto Holding Oy
  • Suomen kuntasäätiö sr
Organisaatio
Suomen Kuntaliitto ry
Yksikkö
Hallintopalvelut