Eveliina Kiema-Majasen blogi 25.9.2025

Kestävyys ei ole mielipide, se on välttämättömyys

Heinäkuussa YK:n kestävän kehityksen seurantakokouksen puheenvuoroissa esiin nousi yhä uudelleen yksi ajatus, joka pysäyttää: kestävyys ei ole ideologiaa, vaan välttämättömyys. Kestämättömyys ei ole vaihtoehto. Tämä ei ole vain globaali viesti, vaan paikallinen tosi. YK:n kestävän kehityksen eli SDG-tavoitteiden 10-vuotissyntymäpäivää juhlitaan kuitenkin melko pessimistisissä merkeissä voimapolitiikan, monikriisin ja konfliktien varjossa.

SDG-tavoitteet – eli YK:n kestävän kehityksen tavoitteet – ohjaavat maailmanlaajuista työtä kohti ekologisesti, sosiaalisesti ja taloudellisesti kestävää tulevaisuutta. VLR eli Voluntary Local Review on menetelmä, jolla kaupungit ja kunnat voivat arvioida ja raportoida omaa edistymistään suhteessa näihin tavoitteisiin.  Vuonna 2025 viisi suomalaista kaupunkia julkaisivat uusimmat kestävyysarvionsa sekä maailman ensimmäisen yhteiskehitetyn VLR Policy Briefin.

Kaupungit ja kunnat tekevät joka päivä vaikuttavaa kestävyystyötä palveluissaan ja päätöksenteossaan. Kaupungit ja kunnat ovat arjen ratkaisijoita, joilla on kyky ja tahto viedä kestävän kehityksen tavoitteita käytäntöön. 

Tänä vuonna kuuden suurimman kaupungin (Helsinki, Espoo, Tampere, Vantaa, Oulu, Turku) SDG-tavoitteiden strateginen johtaminen kaupungeissa -verkostoprojektissa on yhteiskehitetty VLR-opas, joka kokoaa kaupunkien kokemuksia ja näkemyksiä paikallisesta kestävyyden arvioinnista sekä innostaa muita kuntia aloittamaan kestävyysraportoinnin.

Miksi arvioida? Koska tiedolla johdettu kestävyys on vaikuttavaa. Kun kunta tuntee oman tilanteensa, se voi tehdä parempia päätöksiä, kohdentaa resursseja viisaasti ja viestiä onnistumisista avoimesti. Samalla syntyy mahdollisuus oppia toisilta ja kehittää omaa toimintaa. 

Kestävyys ei ole, eikä ole koskaan ollutkaan valinnaista. Kestävyys on edellytys sille, että voimme rakentaa ja johtaa toimivia ja tulevaisuuteen katsovia kuntia. Siksi kuutoskaupungit liputtavat tänäkin vuonna SDG-tavoitteiden kunniaksi 25.9.

VLR-opas julkaistiin SDG-tavoitteiden 10-vuotispäivänä ja SDG-liputuspäivänä 25.9.2025. Opas on avoimesti kaikkien kuntien saatavilla ja hyödynnettävissä Kuntaliiton verkkosivuilla. Tule mukaan kuulemaan, keskustelemaan ja ottamaan käyttöön työkalu, joka tukee kestävää johtamista.

Kirjoittajasta lyhyesti

Eveliina Kiema-Majanen työskentelee Kuntaliitossa erityisasiantuntijana kestävän kehityksen parissa.

Löydä lisää sisältöä samoista teemoista

Uusi opas kestävän kehityksen arviointiin

Opas esittelee suomalaisten kaupunkien kokemuksia VLR-raportoinnista tarjoten tietoa ja ideoita prosessin suunnittelun tueksi.

Tutustu oppaaseen!

Kansallinen demokratiapäivä 23.9.2025!

Miten vahva kansalaisosallistuminen tukee luottamusta ja päätöksentekokykyä vaikeina aikoina? Miten jokainen meistä voi yksin ja yhdessä vahvistaa suomalaista demokratiaa?

Ilmoittaudu mukaan tai seuraa etänä!

Kuntapäättäjä live: demokratiaa ja johtamista

Webinaareissa käsitellään kuntien päätöksentekoa, johtamista, organisoitumista sekä demokratiaa ja luottamushenkilötoimintaa. 

Ilmoittaudu mukaan tuleviin webinaareihin!