Kuntaliiton valtuuskunta on asettanut pienten kuntien neuvottelukunnan ja ruotsinkielisen neuvottelukunnan

Kuntaliiton valtuuskunta on asettanut 15.2.2018 pienten kuntien neuvottelukunnan ja ruotsinkielisen neuvottelukunnan jäsenet toimikaudelle 2018–2021.

Pienten kuntien neuvottelukunta 2018–2021

Varsinaiset jäsenet                                          Henkilökohtainen varajäsen

Putus Jaana, Pornainen                                    Kalliokivi Markus, Pukkila                                   Kesk.

Ekström Anna, Vehmaa                                     Siiri Marja-Leena, Eurajoki                                 Kesk.

Sankari Jeremias, Hartola                                 Nordenswan Kaj, Hattula                                   Kesk.

Berg Ari, Parikkala                                             Luukkonen Erkki, Puumala                                 Kesk.

Tuhkanen Anna-Liisa, Keitele                            Tolonen Tarja, Ristijärvi                                      Kesk.

Ahonen Esko, Lestijärvi, pj.                                Kultalahti Terhi, Evijärvi                                      Kesk.

Koskela Lea, Kemijärvi                                       Ruotsalainen Martti, Simo                                 Kesk.

Vertanen Lasse, Evijärvi, vpj.                             Häkkinen Pekka, Hankasalmi                             SDP

Tolonen Jussi, Hyrynsalmi                                  Aholainen Anne, Leppävirta                              SDP

Runolinna Liljan-Kukka, Pornainen                    Koivisto Anni, Utsjoki                                          SDP

Hännikäinen Rauno, Padasjoki                          Myllys Ahti, Rantasalmi                                      Kok.

Savukoski Riitta, Kemijärvi                                 Madekivi Sirkka, Punkalaidun                            Kok.

Ylhäinen Taito, Masku                                        Pentikäinen Pia, Suonenjoki                              PS

Roivas-Korhonen Soile, Hausjärvi                     Nordberg Aulis, Utsjoki                                       Vas.

Karv Thomas, Uusikarlepyy                               Örnell-Backman Jenny, Kemiönsaari               RKP

 

 

Ruotsinkielinen neuvottelukunta 2018–2021

 

Varsinaiset jäsenet                                                                    Henkilökohtainen varajäsen

Blomqvist Thomas, Raasepori, pj.                                               Lindqvist Kaj, Sipoo                                         RKP

af Hällström Nina, Espoo                                                             von Schoultz Catharina, Porvoo                      RKP

Ingo Christoffer, Mustasaari                                                         Norrgård Martin, Vaasa                                    RKP

Wikman Camilla, Kokkola                                                            Brännbacka-Brunell Brita, Pietarsaari              RKP

Blomqvist-Liljeblad Anna-Kajsa, Kristiinankaupunki                    Mangs Carl-Gustav, Kaskinen                          RKP

Vörlund-Wallenius Terhi, Turku                                                    Ducander Sebastian, Parainen                        RKP

Månsson Björn, Helsinki                                                              Ismark Runa, Helsinki                                       RKP

Sjökvist Peter, Närpiö, vpj.                                                           Åkers Rebecca, Mustasaari                              SDP

Helin Erica, Parainen                                                                   Boldt Hildur, Helsinki                                         SDP

Heimberg Ulf, Raasepori                                                             Kalhori Veronica, Espoo                                    SDP

Sundqvist Lisen, Pietarsaari                                                        Ittonen Jarmo, Pietarsaari                                 Vas.

Nyholm Henrik, Helsinki                                                               Gran Birgitta, Hanko                                         Vas.

Apter Ted, Helsinki                                                                       Långsjö Camilla, Sipoo                                     Kok.

Lehtonen Mona, Parainen                                                            Oinonen Rolf, Lohja                                          Vihr.

Andersen Jonny, Maarianhamina                                                 Sara Kemetter, Maarianhamina                        Åland

 

Riitta Myllymäki

Etunimi
Riitta
Sukunimi
Myllymäki
johtava lakimies

Yhteystiedot
Puhelinnumero
+358 9 771 2463
Kännykkä
+358 50 349 5460
Vastuualueet
  • kuntalaki
  • kunnallinen päätöksenteko
  • muutoksenhakuprosessi
  • kuntayhtymät ja muu kuntien yhteistoiminta
  • kuntaliitokset
  • julkisuus ja tietosuoja
  • vaalit
Organisaatio
Suomen Kuntaliitto ry
Yksikkö
Lakiasiat
Kuntaliiton lakimiehet; Lakiyksikön hallintolakimiehet