Kuntien norminpurku takkuaa edelleen: 25 uutta ja 4 vähennettyä velvoitetta vuonna 2025
Vuonna 2025 hallitus antoi kunnille yhteensä 25 uutta velvoitetta tai tehtävää ja vähensi 4 tehtävää tai velvoitetta. Tieto käy ilmi Kuntaliiton Normitutkan uusimmasta päivityksestä.
Kuntaliiton Normitutkassa listataan kaikki eduskunnan hyväksymät kunnille asetetut uudet tehtävät ja velvoitteet sekä kevennetyt tehtävät ja velvoitteet. Tarkastelusta on rajattu pois asetukset.
Vuoden 2025 aikana säädettyjä uusia velvoitteita tuli etenkin työvoimapalveluihin sekä vesihuoltolain voimaantulon seurauksena. Näistä samoista hallituksen esityksistä muodostuvat myös listalle nousseet uudet kevennetyt pykälät.
Koko hallituskauden aikana eli kesäkuusta 2023 lähtien uusia tehtäviä tai velvoitteita on annettu 39, ja niitä on vähennetty 22 kappaletta.
– Tähän mennessä päätetyt kuntien normien kevennykset eivät tosiasiallisesti vähennä kuntien työtä eikä hallinnollista taakkaa juuri ollenkaan. Osa kevennyskohteista saattaa jopa lisätä kuntien työtä, kuntapolitiikan ja -johtamisen johtaja Sini Sallinen toteaa.
Normien ja sääntelyn keventäminen oli Petteri Orpon hallitusohjelman tavoite ja sen takia hallitus leikkasi ennakoivasti kuntien rahoitusta.
– Koska sääntelyn keventäminen ei ole edennyt toivotulla tavalla, odotukset pian alkavan kuntien parlamentaarisen tulevaisuustyön onnistumiseen kasvavat. On tärkeää ratkaista väestönmurrokseen, kuntatalouden kestävyyteen ja kuntien erilaistumiseen liittyviä haasteita yhteisvoimin, Sallinen lisää.
Kuntaliiton asiantuntijat, jotka voivat kertoa lisää
Sini Sallinen
- kuntajohtaminen
- kuntademokratia ja kestävä kehitys
- tulevaisuuden kunta
- kestävyyden johtaminen ja kuntaliitosten seuranta
- vaikutusten ennakkoarviointi päätöksenteossa, EVA
Uutta Kuntaliitolta
30-vuotiaan ammattikorkeakoulukentän omistajuus muutoksessa
Kuntaliitto kehysriihestä: Hallitus leikkasi jälleen koulutuksesta ja työllisyyspalveluista
Kuntaliitto ja OAJ: Kunnat ahtaalla työttömyystilanteen jatkuessa – ratkaisu löytyy osaamisesta
Koulussa annettava etäopetus ei jätä lasta ja konetta yksin kotiin
77 kunnassa asukasluku kasvoi, 227 kärsi tappioita vuonna 2025
Väestönmurros koskettaa lukiokoulutusta tässä ja nyt
Onneksi on kunnat -lähetyksiä väestönmurroksesta
Miten kunnat voivat menestyä murroksen keskellä? Järjestämme keväällä 2026 sarjan webinaareja väestönmurroksesta.
Kuntapäättäjä Live: demokratiaa ja johtamista
Webinaareissa käsitellään kuntien päätöksentekoa, johtamista, organisoitumista sekä demokratiaa ja luottamushenkilötoimintaa.