Ulf Stenman 4.9.2026

Tekoäly muuttaa työskentelytapoja

Julkinen sektori on suurten haasteiden edessä. Työvoima vähenee samalla kun palvelutarpeet kasvavat. Siksi digitalisoinnin ja automatisoinnin lisääminen ei ole enää valinta vaan välttämättömyys. Tekoälyä on siksi pidettävä mahdollisuutena, ei uhkana.

Minusta tuntuu, että keskustelu tekoälystä julkisella sektorilla juuttuu liian usein teknisiin kysymyksiin. Tekoäly ei koske ensisijaisesti tieto- ja viestintätekniikkaa tai ohjelmistoja vaan prosessien, työskentelytapojen ja organisaatiokulttuurin muuttamista. Mitkä rutiinit ja toistuvat tehtävät voidaan automatisoida tekoälyn avulla? Kuinka voimme ennustaa, optimoida ja ennakoida tarpeita tekoälyn avulla? Teknologia on jo olemassa, ja se voidaan mukauttaa tarpeisiimme. Vapautammeko tekoälyn avulla resursseja, jotta henkilöstö voi keskittyä siihen, mikä vaatii inhimillistä osaamista?

Tekoälyssä on siis kyse prosesseista ja siitä, miten käsittelemme jo olemassa olevaa aineistoa. Jokainen kunnassa tehty päätös perustuu johonkin olemassa olevaan tai kerättyyn tietoon ja dataan. On tarkasteltava, mitkä asiat käsitellään manuaalisesti ja mitä tietoa ja materiaalia kunnassa on digitaalisessa muodossa.

Tekoälyn todellinen hyöty syntyy, kun uskallamme kyseenalaistaa henkilökohtaisella tasolla, miksi teemme asioita niin kuin teemme. Vanhojen työtapojen digitalisointi tuottaa saman byrokratian, mutta uudessa muodossa. Tuottavuuden harppaus ei ala tekniikasta, vaan prosessien muuttamisesta ja kyvystä kehittää työskentelytapojamme.

Tekoälyn käyttö on osa toiminnan kehittämistä. Totta kai turvallisuuteen liittyy haasteita, joista on oltava tietoinen, mutta tekoäly ei tee päätöksiä – sen hyöty piilee kyvyssä käsitellä suuria määriä materiaalia lyhyessä ajassa. Ne julkisen sektorin toimijat, jotka onnistuvat ensimmäisinä yhdistämään tekniikan uusiin työskentelytapoihin, pystyvät tulevaisuudessa tarjoamaan parempaa palvelua samoilla resursseilla. Tekoälyn juna on jo liikkeellä!

Menestyminen edellyttää investointeja osaamiseen, johtajuuteen ja muutostyöhön. Mutta aloitetaan pienestä, askel askeleelta, ja aloitetaan ”työpajalta”, ei tietokonehuoneesta. Tekoäly ei ole mikään ICT-hanke.

Kirjoittajasta lyhyesti

Ulf Stenman on Kuntaliiton ruotsinkielinen toiminnan johtaja.

Löydä lisää sisältöä samoista teemoista