
25.9.2024
Kuusi suurinta kaupunkia liputtavat tänään kestävän kehityksen puolesta

Suomen kuusi suurinta kaupunkia – eli Helsinki, Espoo, Tampere, Vantaa, Oulu ja Turku – osallistuvat SDG-liputuspäivään 25.9. SDG-liputuspäivä juhlistaa kestävää kehitystä edistävän Agenda2030-työtä. YK:n jäsenmaat sopivat kestävän kehityksen Agenda 2030 -toimintaohjelmasta yhdeksän vuotta sitten.
Suomen suurimmat kaupungit haluavat nostaa esiin kestävän kehityksen työn tärkeyttä sekä näyttää sitoutumisensa yhteiseen agendaan ja sen tavoitteisiin. Kuutoskaupungit ovat kestävän kehityksen edelläkävijöitä sekä kansallisella että globaalilla tasolla. Edelläkävijöinä kaupungit haluavat toimia myös esimerkkinä paikallisen tason kestävyystyöstä koko Suomen kuntakentälle.
Kaupungit toteuttavat kestävän kehityksen yhteistyötään muun muassa kuutoskaupunkien SDG verkostossa.
Myös Kuntaliitto liputtaa kestävän kehityksen puolesta.
Kuntaliiton asiantuntijat, jotka voivat kertoa lisää

+358 9 771 2182, +358 50 597 0104
Vastuualueet
- SDG-tavoitteiden strateginen johtaminen kaupungeissa -teemaverkosto
- Kuntien SDG-työ
Uutta Kuntaliitolta
19.1.2026
Blogiteksti
Energiatehokkuussopimuskausi 2026–2035 alkanut – kunnat mukaan jo alkuvaiheessa
15.1.2026
Suomen liikkuvin kunta on Sotkamo
15.1.2026
Blogiteksti
Nuorisorikollisuuden huolestuttaviin kehityskulkuihin puututaan yhteistyöllä
29.12.2025
Blogiteksti
Kuntia haastavat vuonna 2026 lasten määrän väheneminen sekä valtionosuuksien leikkaukset
15.12.2025
Blogiteksti
Mikä meillä mättää? Mitä voisimme oppia naapurimaidemme vaaleista?

Kuntapäättäjä live: demokratiaa ja johtamista
Webinaareissa käsitellään kuntien päätöksentekoa, johtamista, organisoitumista sekä demokratiaa ja luottamushenkilötoimintaa.