Kuntapäättäjäkysely käynnissä – tuloksia loppuvuonna
Keva, Kuntaliitto ja MDI toteuttavat ensimmäistä kertaa yhteistyössä laajan Kuntapäättäjäkyselyn. Kyselyn kohderyhmänä ovat kaikkien Manner-Suomen kuntien valtuustojen jäsenet sekä johtavat viranhaltijat. Kuntapäättäjäkysely yhdistää useita Kevan, Kuntaliiton ja MDI:n omia kyselyjä.
Kyselyn teemoina ovat muun muassa kuntien kehitysnäkymät, alueellisen elinvoimapolitiikan ja kuntien pehmeiden elinvoimatekijöiden arviointi, kuntien toimintaedellytykset, kunnallisten päättäjien mahdollisuudet vaikuttaa kuntansa elinvoimaisuuden ja hyvinvoinnin ylläpitämiseen ja parantamiseen, kunnan työvoiman riittävyys sekä kunnan työntekijöiden työhyvinvointi ja työkyky.
Linkki kyselyyn on lähetetty sekä valtuutetuille että kuntien keskeisille viranhaltijoille tänään 23.9. Jos kuulut kohderyhmään etkä ole saanut viestiä, niin tällä sivulla ohjeistetaan miten toimia.
Tästä pääset reaaliaikaisesti seuraamaan miten kyselyyn on vastattu kunnittain.
Kyselyn tulokset julkaistaan loppuvuonna 2025.
Kuntaliiton asiantuntijat, jotka voivat kertoa lisää
- Kuntaliiton tutkimustoiminta ja tutkimusohjelmat
- kuntademokratia- ja johtamistutkimukset
- kuntavaalit
- kuntajohtajaverkosto Ryhmä44, koko- ja osa-aikaisten puheenjohtajien verkosto
Uutta Kuntaliitolta
Muutos julkisen sektorin tuottavuusajatteluun? Tieto katosi juuri kun sitä tarvitaan eniten
Selvitys: Työperusteinen maahanmuutto keskittyy vain harvoille alueille – osaajien jäämistä tuettava
Näkymätöntä mustetta ja näkyviä leikkauksia - mitä kehysriihi tarkoitti kuntien taloudelle?
Laki ei saa avata uusia haavoittuvuuksia – Kyberturvallisuudessa pienikin aukko riittää
Suomen talouskasvun jarruna kotimaiset tekijät − Lähi-idän talousvaikutukset maltilliset
Onneksi on kunnat -lähetyksiä väestönmurroksesta
Miten kunnat voivat menestyä murroksen keskellä? Järjestämme keväällä 2026 sarjan webinaareja väestönmurroksesta.
Kuntapäättäjä Live: demokratiaa ja johtamista
Webinaareissa käsitellään kuntien päätöksentekoa, johtamista, organisoitumista sekä demokratiaa ja luottamushenkilötoimintaa.