
Jarkko Lahtisen blogi 7.8.2025
Mitä uutta varhaiskasvatukseen ja esiopetukseen syksyllä 2025?

Kesäkauden jälkeen varhaiskasvatuksessa siirrytään jälleen normaaliin rytmiin ja esiopetuksen syystoimintakausikin alkaa. Palvelussa aloittaa alkusyksyn aikana paljon uusia lapsia. Iloa, jännitystä ja ehkä itkuakin on odotettavissa. Vanhemmille tiedoksi, että yleensä kaikki menee kuitenkin hyvin!
Tuttuun ja turvalliseen arkeen syksy 2025 tuo mukanaan kuitenkin joitakin muutoksia ja uusia painotuksia, jotka näkyvät päiväkodin ja perhepäivähoidon arjessa. Myös tiukentuva taloustilanne pakottaa monet kunnat miettimään, miten palvelut järjestetään.
Yksi keskeisimmistä uudistuksista on varhaiskasvatussuunnitelman perusteiden päivitys, joka on parhaillaan käynnissä Opetushallituksessa. Taustalla on vuoden 2025 alussa voimaan tullut varhaiskasvatuslain muutos, jonka myötä velvoite laatia paikallinen varhaiskasvatussuunnitelma on poistunut. Uudistuksessa tarkastellaan perusteiden kaikkia lukuja, ja tavoitteena on selkeyttää valtakunnallista ohjausta. Uudistuksen etenemistä on syytä seurata ja olla loppuvuodesta valmiina Opetushallituksen antaessa määräyksen uusista varhaiskasvatussuunnitelman perusteista. Monessa kunnassa todennäköisesti myös jatketaan oman paikallisen suunnitelman toteuttamista ja päivitetään se valtakunnallisen suunnitelman vaatimusten mukaisesti. Töitä on tältä osin siis meneillään.
Esiopetuksessa tapahtuu merkittävä muutos oppimisen tuen rakenteissa. Kolmitasoinen tuki on korvattu uudella mallilla, jossa tuki jaetaan ryhmäkohtaiseen ja lapsikohtaiseen tukeen. Tämä edellyttää uudenlaista pedagogista ajattelua ja yhteistyötä eri toimijoiden välillä. Esiopetussuunnitelman perusteet on myös tältä osin päivitetty. Erityisenä haasteena voi olla tuen hallinnollisten käytänteiden ja päätösten tekeminen lapsille, jotka ovat saman päivän aikana sekä esiopetuksessa että varhaiskasvatuksessa. Lainsäädännöllinen yhteneväisuus on tältä osin edelleen melko olematonta.
Lisäksi jännityksellä odotellaan kaksivuotisen esiopetuskokeilun loppuraporttia sekä jatkoaskelia esiopetuksen ja varhaiskasvatuksen tulevaisuuden toteuttamisesta.
Varhaiskasvatuksen säätila: Ennuste rahoituksen osalta pakkasen puolella
Samalla kun valtakunnalliset uudistukset etenevät, kuntien taloudellinen tilanne asettaa haasteita niiden toteuttamiselle. Ja juuri julkaistulla valtionvarainministeriön ehdotuksella ei tilannetta millään tavalla helpoteta. Varhaiskasvatus ja esiopetus ovat merkittävä osa kuntien palvelukokonaisuutta, ja tiukentuva taloustilanne pakottaa monet kunnat miettimään, miten palvelut järjestetään kustannustehokkaasti, mutta laadukkaasti.
Uunituoreessa valtiovarainministeriön ehdotuksessa valtion vuoden 2026 budjetiksi esitetään, että kuntien peruspalvelujen valtionosuuteen kohdistetaan 150 miljoonan euron leikkaus. Tarkoituksena ei olisi kuitenkaan leikata perusopetuksesta vaan kohdentaa säästöt muun muassa byrokratian vähentämiseen.
Huolihan tästä herää, koska varhaiskasvatus on heti perusopetuksen jälkeen kuntien suurin menoerä, eikä sitä mainittua byrokratiaakaan kunnissa taida liiemmälti turhaan olla. Peruspalvelujen valtionosuus kuitenkin kohdentuu suurimmilta osin juuri perusopetukseen sekä varhaiskasvatukseen ja esiopetukseen. Eikä niitä tehtäviä tai normeja ole sillä tavalla karsittu, jotta tällainen toimi olisi millään tavalla realistinen.
Väestörakenteen muutos tuo oman lisähaasteensa. Pienentyneet ikäluokat ovat jo varhaiskasvatuksessa ja lasten määrän väheneminen näkyy jo monissa kunnissa, erityisesti perusopetukseen siirtyvien ikäluokkien osalta. Varhaiskasvatuksen osalta tilanne on monimutkaisempi, sillä osallistuminen on vapaaehtoista ja siihen vaikuttavat monet tekijät. Varhaiskasvatukseen osallistuvien lasten määrä on jatkuvasti kasvanut ikäluokkien pienentymisestä huolimatta.
Kunnat joutuvat arvioimaan palveluverkkoaan uudelleen ja arvioimaan, kuinka suuri osa kunnassa asuvista lapsista käyttää varhaiskasvatuspalveluita jatkossa. Myös valtion toimet mahdollisesti pienentyvän rahoituksen osalta lisää painetta. Paikalliset päättäjät ovat vaikeiden ratkaisujen äärellä: miten turvata palveluiden saavutettavuus ja laatu, kun lapsimäärät vähenevät ja resurssit kiristyvät? Miten hoitaa määrätyt lakisääteiset uudistukset ilman että uudistusten rahoitus olisi millään tavalla realistisella pohjalla?
Syksyn alkaessa on hyvä pysähtyä hetkeksi ja miettiä, miten nämä uudistukset ja ilmiöt näkyvät omassa työssä. Miten voimme yhdessä rakentaa turvallista, osallistavaa ja oppimista rikastavaa arkea lapsille – myös muuttuvassa toimintaympäristössä? Uskon kuitenkin vahvasti, että näistäkin haasteista kyllä selvitään ja lapset saavat jatkossakin laadukasta palvelua eri puolilla Suomea!
Toivon myös, että hallitus vielä räknää asioita ja päätyy kuntienkin, ja samalla lasten ja perheiden, näkökulmasta parempaan esitykseen. Varhaiskasvatuksella on kuitenkin merkittävä rooli lasten oppisen ja kehityksen alkutaipaleella sekä vanhempien työssäkäynnin ja koko perheen hyvinvoinnin osalta.
Lopuksi muistutan, että Kuntaliitto tarjoaa tukea eri tilanteissa ja heti 20.8.2025 pidetään elokuun sivistyksen ajankohtaistunti. Teemana ”lukuvuosi käynnistyy”: Mitä ajankohtaista on varhaiskasvatuksessa, esi- ja perusopetuksessa? Ilmoittaudu mukaan!
Voisit olla kiinnostunut myös näistä
8.8.2025
Blogiteksti
Mihin katosi hallituksen koulutusmyönteisyys?
8.8.2025
Kuntaliitto ja OAJ: Koulutuksesta leikkaaminen ei pelasta Suomea – se kaventaa sen mahdollisuuksia
7.8.2025
Blogiteksti
Mitä uutta varhaiskasvatukseen ja esiopetukseen syksyllä 2025?
5.8.2025
Blogiteksti
Perusopetuksessa lukuvuosi käynnistyy - moni uudistus viedään käytäntöön
4.8.2025
Blogiteksti
Hallitus leikkaa, kun pitäisi vahvistaa – kouluvuosi alkaa kunnissa ristiriitaisissa merkeissä
27.5.2025
Blogiteksti
Päiväkodin johtajan kelpoisuusehto on korjattava – nyt tarvitaan päätöksiä, ei työryhmiä

Ilmoittaudu mukaan Sivistyksen ajankohtaistunti – webinaareihin!
Sivistyksen ajankohtaistunti on Kuntaliiton webinaarisarja, jossa käsitellään muun muassa varhaiskasvatukseen, peruskouluuun ja toisen asteen koulutukseen liittyviä teemoja. Webinaareja pidetään noin kuusi vuodessa.

Muutoksenhakuohjemallit varhaiskasvatuksen, opetuksen ja koulutuksen toimialalla
Erikoislainsäädäntöön sisältyvät muutoksenhakusäännökset syrjäyttävät kuntalaissa säädetyn muutoksenhaun. Lue lisää